Akcja Żonkile 2021

W tym roku Biblioteka Samorządowa w Żukowie po raz pierwszy bierze udział w społeczno-edukacyjnej akcji Żonkile organizowanej 19 kwietnia 2021 roku, w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Dziewiąta odsłona wydarzenia organizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, jednak w tym roku po raz pierwszy ma motyw przewodni to kobiety i ich rola w zrywie sprzed kilkudziesięciu lat.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami przygotowanymi przez Organizatora.

OPOWIADANIA
„Pamięć drobinek” Zofii Staneckiej to materiał dla klas 1., 2. i 3.
Pamięć drobinek, Zofia Stanecka
Słuchowisko: POSŁUCHAJ

„Historia z pewnej ulicy” Justyny Bednarek jest przeznaczona dla dzieci z klas 3.,4. i 5.
Historia z pewnej ulicy, Justyna Bednarek
Słuchowisko, czytane przez Katarzynę Zielińską: POSŁUCHAJ

Zachęcamy do zapoznania się z powyższymi opowiadaniami i rozmowy z dziećmi na ich temat.

Dla uczniów i uczennic klas 4-6 szkół podstawowych powstał film „Będę pisać” w reżyserii Hi-Story. Losy dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i w trakcie wojny poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości.
Zapraszamy do obejrzenia.
OBEJRZYJ

Dla uczniów i uczennic klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych powstał film „Muranów – Dzielnica Północna” w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Materiał w stylistyce youtuberskiej opowiada historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i jej mieszkańców.
OBEJRZYJ

Zachęcamy Państwa także do wydrukowania PLAKATÓW i powieszenia ich 19. kwietnia w widocznym miejscu, np. w oknie:
Plakat A3 RP

Dla właścicieli sprawnych rąk 🙂 załączamy szablon do wykonania żonkili z kolorowego papieru oraz instrukcję wykonania:
szablon PL

#ŁączyNasPamięć