Zielony Piknik Czytelniczy w Baninie

Biblioteka Samorządowa w Żukowie zaprasza na Zielony Piknik Czytelniczy. To już druga edycja czerwcowego spotkania integrującego lokalną społeczność i bibliotekę.

Zielony Piknik Czytelniczy, który odbędzie się w sobotę, 3 czerwca w Baninie, w parku na skrzyżowaniu ulic Lipowej i Lotniczej, w godzinach 11.00-14.00 jest organizowany pod raz drugi.

Liczymy na integrację lokalnej społeczności na wielu poziomach: Czytelniczek i Czytelników z biblioteką, mieszkanek i mieszkańców Banina, sąsiadek i sąsiadów, dużych i małych, czytających i nieczytających, a także tych, którzy mają zielone serducha, bo w tym roku będziemy świętować wokół tematu magii ogrodu. I magii w ogóle, bowiem zabierzemy Was do świata Harrego Pottera!
Będzie zatem coś dla mniejszych i tych nieco większych 🙂

W naszej filii w Baninie mamy bardzo wielu nowych Czytelników, którzy dopiero przeprowadzili się w te strony. Także wielu mieszkańców Banina nie korzysta z naszych zbiorów i mamy nadzieję, że to wydarzenie przyciągnie ich do nas i sprawi, że zostaną z nami na dłużej. Od marca br. realizujemy projekt „Zielone Banino – spotkania z pasji do ogrodu”. W jedną sobotę w miesiącu biblioteka w Baninie otwarta jest dla Czytelników. W tym czasie tradycyjnie wypożyczamy książki, ale także spotykamy się by porozmawiać o tym, co w trawie piszczy – o naszych ogródkach, roślinach, zagospodarowaniu przestrzeni, kompoście i budkach lęgowych, uprawianiu orzeszków ziemnych i wykluwaniu kurczaków 😉
Ponieważ prawie wszyscy mieszkańcy Banina mają swój własny skrawek ogródka – temat zieleni jest bardzo żywy w naszej społeczności, a spotkanie w gronie pasjonatów to prawdziwa przyjemność.

Projekt ZIELONE BANINO realizowany jest we współpracy z Ośrodkiem Kultury i Sportu w Żukowie i wspólnego programu „Łączy nas Eko”.

Tymczasem na jakie atrakcje możecie liczyć 3. czerwca?

Tradycyjnie już zapraszamy do WYMIENIALNI KSIĄŻEK
Nie od dziś wiadomo, że korzystanie z biblioteki jest EKO – jeden egzemplarz książki czyta nawet kilkadziesiąt osób. Książki w bibliotece można wypożyczać, ale można też przynosić te, które są w bardzo dobrym stanie, a które zalegają na Waszych półkach. Trafią do wypożyczania, a jeśli już mamy te pozycje – odstawiamy je na specjalną półkę książek „do adopcji”. Można książki z niej zabierać i odkładać inne. Na tej kanwie powstała właśnie wymienialnia książek, która po raz drugi zagości w naszym parku.

Przygotowaliśmy ciekawe pozycje dla dzieci, młodzieży i dorosłych czytelników, które będą czekały na uczestników wydarzenia. Serdecznie zapraszamy Was do zabawy. Zabierzcie z domu książki, których już nie czytacie i wymieńcie je na dowolny tytuł. Książki wymieniać można w systemie książka za książkę. Można wymieniać książki z tymi z naszego stołu, jak również z tymi, które przyniosą inni uczestnicy zabawy. Wszystko oczywiście bezpłatnie, a nasi wolontariusze doradzą, po którą książkę warto sięgnąć.

CZYTANIE NA DYWANIE

Jeśli ma to być piknik, to musi być koc, przekąski i oczywiście książka! Weźcie ze sobą koc, matę, karimatę, dywanik, zaproście przyjaciół i wspólnie poczytajcie. Najmłodszych zaprosimy na dywan, gdzie będziemy czytać baśnie, bajki i bajeczki. W książkowe wróżki zamienią się bibliotekarki Biblioteki Samorządowej w Żukowie oraz nauczycielki z Niepublicznej Szkoły Podstawowej AiB.

Jeśli to piknik czytelniczy, nie może zabraknąć literackiego motywu. W tym roku zapraszamy Was do MAGICZNEGO ŚWIATA HARREGO POTTERA!
Będzie można zrobić sobie zdjęcie na peronie 9 i 3/4, a odważni mogą dać uwięzić się w Azkabanie! Sprawdzicie jak smakuje złoty znicz i sprawdzicie na którym drzewie urzęduje Hedwiga 🙂
Jeśli potrafisz rozróżnić braci Wesley i wiesz jakie zaklęcie naprawia okulary – stań w szranki do quizu literackiego i wygraj magiczne upominki! Uwaga! Nie zabraknie pytań o roślinność literacką!

Skoro wymieniamy książki – wymieńmy też coś bardziej zielonego. Zapraszamy do WYMIENIALNI ROŚLIN! Dzięki wsparciu pana Marcina Buchowieckiego z Centrum Ogrodniczego Tuchom, stworzymy bazę naszej wymienialni. Jeśli masz nadmiar sadzonek roślin, albo chciał(a)byś  wyhodować w swoim ogródku coś nowego – przyjdź do naszego zielonego punktu. Zasada jest prosta – roślina za roślinę. I uwaga! Możecie spotkać tam pasjonatów ogrodu i nie zdążyć do domu na obiad 😉

Jeśli dopadnie Was pragnienie – mamy i na to rozwiązanie – własnoręcznie uwarzonym eliksirem wielosokowym oraz czarodziejskimi słodkościami będą częstować czarodziejki i czarodzieje z Niepublicznej Szkoły Podstawowej AiB.

Mamy też coś dla artystycznych dusz: WARSZTATY PLASTYCZNE RE-SZTUKA
Wspólnie wykonamy magiczne różdżki, a skoro to zielony piknik – zasadzimy razem mandragorę i inne rośliny.W tym roku do prac plastycznych użyjemy wyłącznie materiałów z recyclingu. Razem z wolontariuszami stworzymy prawdziwe dzieła sztuki! I w dodatku – magiczne! 😉

Tradycyjnie już najbardziej aktywni będą mogli zagrać w gry i zabawy podwórkowe i gonić na wietrze bańki mydlane!

Skoro bawimy się pod hasłem ZIELONE BANINO – koniecznie ubierzcie się na zielono, a o 13.00 zrobimy sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie! Stroje ze świata Harrego Pottera także są mile widziane.

Tego dnia w godzinach 9.00-14.00 biblioteka w Baninie będzie otwarta. Serdecznie zapraszamy w imieniu Marty i Sylwii 🙂

Dziękujemy Partnerom wydarzenia: Ośrodkowi Kultury i Sportu w Żukowie, Gminie Żukowo za udostępnienie terenu pod organizację wydarzenia, dyrekcji, nauczycielom i uczniom Niepublicznej Szkoły Podstawowej AiB w Baninie, panu Marcinowi Buchowieckiemu z Centrum Ogrodniczego Tuchom oraz wolontariusz(k)om i przyjaciółkom i przyjaciołom biblioteki.

Do zobaczenia!

Dyrekcja i ekipa Biblioteki Samorządowej w Żukowie