Jak zgubić się na Kaszubach. Spotkanie z autorkami „Zgubnika pomorskiego”.

W środę, 24. listopada, w Bibliotece Samorządowej w Żukowie odbyło się spotkanie z autorkami „Zgubnika pomorskiego” – Tatianą Slowi oraz Magdaleną Świerczyńską-Dolot, którym towarzyszyły córki: Klara, Laura i Kornelia. Spotkanie prowadziła Agnieszka Błażewicz z biblioteki w Baninie.

„Zgubnik” to pozycja książkowa, w którą powinien zaopatrzyć się każdy mieszkaniec Kaszub, który twierdzi, że zna wszystkie zakątki warte zobaczenia – bo jesteśmy przekonani, że ta książka zaskoczy (!) Jest ona skierowana zwłaszcza do rodzin z dziećmi, a praktyczność wskazówek jest bardzo trafiona.

Podobno urozmaicenie kaszubskiego krajobrazu wynika z… boskiego roztargnienia. Bóg, tworząc świat, sypał na różne krainy obfitość rzek, mórz, gór, pól, klifów, jezior, piasków i lasów. Zapomniał tylko o Kaszubach. Jeden z aniołów upomniał się o dar dla nagiej kaszubskiej ziemi, ale Bóg nie miał już niczego konkretnego – wysypał zatem na naszą krainę wszystkie resztki cudów natury. Tak też Kaszubom dostało się wszystkiego po trochu. Jesteśmy boską bajaderką. Przepyszną!

Co zatem znajdziemy w tej bajaderce?

Wioska smerfów, stawek upiorów, szlak Alicji w Krainie Czarów, zapadłe zamki, miejsca mocy, szlak legend i duchów to tylko kropla w morzu pomysłów na zupełnie niekomercyjne, pełne uważności i bezpieczne zwiedzanie naszego regionu. Z książki dowiecie się także gdzie są najlepsze imprezy z tradycyjnymi potrawami z tych terenów, gdzie rosną najpyszniejsze truskawki, czy jakie ości ma wężoryba. Z której wieży widokowej rozciąga się najlepszy widok, które leśne trasy można pokonać wózkiem i gdzie można zaznać uroków naturalnej aromaterapii.
A wszystko okraszone jest zdjęciami, ilustracjami córek autorek i różnymi zadaniami do wykonania, bo to książka, po której się pisze i rysuje. Można też włożyć do niej jesiennego liścia lub piórko na pamiątkę wędrówki po lesie, a podczas pikniku może służyć za… talerz 😉

Do tego kody QR przenoszące czytelników w świat nowych technologii (geocaching) czy regionalnych legend, a także impresje kilkuletnich uczestniczek podróży. Nie zapominajmy też o przepisie na „smakąski” i możliwości podłapania kaszubskich słówek, których jest tu całkiem sporo.

To wszystko sprawia, że uczestnicy spotkania już nie mogą doczekać się wakacji by wyruszyć śladami naszych gości. My po książkę zapraszamy do biblioteki. Po naszych egzemplarzach co prawda nie można bazgrać, ale można sobie zrobić notatki i już planować wspólne spędzanie czasu 🙂

Spotkaniu towarzyszyły warsztaty plastyczne dla najmłodszych, podczas których powstała unikalna mapa kaszubskich atrakcji.

ZGUBNIK POMORSKI, Część 1 KASZUBY, Wydawnictwo Region 2021.

Relacja poniżej.

COPYRIGHT © 2017  |  Regulamin
REALIZACJA:
Wróć do góry