Książki dla podopiecznych DPS w Kobysewie

Przed nami okres wyjątkowy, tym bardziej cieszymy się na decyzję o ponownym otwarciu bibliotek. Co prawda wciąż w mocno ograniczonym zakresie i wyostrzonych zasadach reżimu sanitarnego, ale dobre i to, zwłaszcza, że możemy spotkać się z naszymi Czytelnikami, służyć im radą i udostępniać księgozbiór.
 Teraz, podczas wyjątkowo długich wieczorów, spotkanie z książką (i obowiązkowym kubkiem herbaty!) to idealny sposób na spędzanie czasu.
 Na naszych półkach jest spory ruch, a o tej porze roku wyjątkowym powodzeniem cieszą się „świąteczne” tytuły. Zarówno te dla dzieci, jak i dorosłych.
 Niezobowiązujące historie, ciepłe i z happy endem, niczym komedie romantyczne, jakie serwuje nam telewizja, to zdecydowanie numer jeden wśród wypożyczanych pozycji.
A jeśli w ferworze przygotowań macie fantazję by przygotować coś wyjątkowego na wigilijny stół – zapraszamy na półkę z książkami kucharskimi.
 Zatem u nas – jak zwykle – dla każdego coś dobrego ;)

Jak wiecie doskonale do naszych bibliotek można przynosić książki, które już nie mieszczą się na Waszych półkach*. Bywa, że otrzymujemy w darach od Czytelników tytuły, które już mamy w księgozbiorze i wówczas takie książki trafiają na specjalną półkę, skąd, jeśli ktoś ma ochotę, może sobie taką książkę zabrać do domu w prezencie.
 Jeszcze dwa tygodnie temu, kiedy pracowaliśmy za zamkniętymi drzwiami, wpadliśmy na pomysł, że skoro czytelnik nie może przyjść do biblioteki, to przecież książki mogą przyjść do Czytelników.

Biblioteka to miejsce wyjątkowe, miejsce dla każdego. Miejsce wymiany myśli i łączące amatorów słowa pisanego. Miejsce spotkań i rozmów. A książka jest towarem, który obchodzi wszelkie podziały. Jest jak szczepionka dobrych myśli.
Wśród naszych Czytelników są podopieczni schroniska dla bezdomnych PRO BONO w Baninie, którzy z racji ograniczeń finansowych i logistycznych zostali pozbawieni możliwości czytania.
Przejrzeliśmy zatem nasze półki z darami od Czytelników, a pocztą pantoflową wspomnieliśmy kilku znajomym o pomyśle, by przekazać książki, tym, którzy naprawdę się z nich ucieszą. Ku naszemu zaskoczeniu uzbieraliśmy ponad 200 woluminów. Wśród nich książki przygodowe, kryminały, fantastyka, literatura obyczajowa, biografie i reportaże. Wybraliśmy zatem najciekawsze tytuły, dzięki czemu trzy duże kartony trafiły do biblioteczki schroniska PRO BONO.

A jako, że książek wciąż przybywało, postanowiliśmy zrobić coś więcej: wypisaliśmy 80 kartek z życzeniami, zapakowaliśmy 80 książek, wszystkie opisaliśmy pokrótce by trafiły w odpowiednie ręce i zawieźliśmy je podopiecznym Domu Opieki Społecznej w Kobysewie.
Dzięki Wam drodzy Czytelnicy, każdy mieszkaniec DPS otrzymał w prezencie mikołajkowym cudowny dar – książkę na własność, która dla niektórych była pierwszą od dawna otrzymaną książką. Teraz mieszkańcy mogą się wymieniać tytułami, a wieczory spędzać na wspólnej lekturze.

dav

Każdy z nas może choć na chwilę włożyć czapkę Mikołaja i podarować swój czas i dobre słowo. Jeśli na Waszych półkach brakuje już miejsca na nowe książki – pamiętajcie, że możecie je przynieść do biblioteki. A my zajmiemy się tym, by przy najbliższej okazji ucieszyły tych najbardziej spragnionych kontaktu z książką i dobrymi ludźmi.

Dziękujemy Wam za ten rok. Trudny, wyboisty i niezwykły.
Życzymy by kolejny był spokojniejszy, by żadne odgórne decyzje nie zamykały przed Wami drzwi biblioteki i by każdy znalazł pod choinką choć jedną książkę. Przecież herbata smakuje najlepiej wieczorową porą przy lekturze dobrej książki :)

dav

*O książkach jakie przyjmujemy do biblioteki piszemy na www.bibliotekazukowo.pl.