„Książka bez granic” w Bibliotece Samorządowej w Żukowie

„Książka bez granic” to usługa Biblioteki Samorządowej w Żukowie, skierowana do osób chorych, starszych i niepełnosprawnych, które z różnych powodów nie mogą dotrzeć do biblioteki by skorzystać z jej zbiorów.
- Na prośbę naszych Czytelników już od lat rozwozimy książki do domów, ale do tej pory odbywało się to bez ram regulaminowych. Podczas jednej z ostatnich rozmów z pracownikami OKiS w Żukowie, kiedy opowiadaliśmy o miłych spotkaniach z naszymi seniorami, padła propozycja by ten projekt rozszerzyć, a biblioteka będzie mogła liczyć na wsparcie nie tylko swoich pracowników, ale także naszych przyjaciół z OKiSu. W związku z czym, to, co nazywaliśmy do tej pory roboczo „książką na telefon” od tej pory będzie nosiło nazwę „Książka bez granic” mówi Natalia Langa, dyrektor Biblioteki Samorządowej w Żukowie.

Nasi seniorzy to niezwykle aktywne osoby posiadające ogromną zdolność i chęć do rozwijania swoich pasji i zainteresowań. Niestety fizyczne ograniczenia często izolują ich od dostępu do literatury, z której o wiele łatwiej im korzystać niż z zasobów internetowych. Zdajemy sobie sprawę, że aktywność osób starszych w istotny sposób łączy się z potrzebami rozwoju osobistego, poczucia własnej wartości, a także przynależności i realizowania własnych planów. Świat książki, bohaterów borykających się z takimi samymi trudnościami losu, a także tych, którzy żyją w zupełnie innej rzeczywistości, pozwala na czas refleksji, a czasem po prostu na relaks z dobrą książką. Zwłaszcza teraz, w dobie ograniczeń związanych w pandemią covid-19.

W naszych bibliotekach mamy bardzo szeroką ofertę literatury i jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie coś dla siebie. Beletrystyka, literatura faktu, reportaże, biografie, poradniki, tomiki poezji czy książki popularnonaukowe to tylko część oferty. „Książka nie ma wieku”, a wiek nie determinuje rodzaju literatury kierowanej do tej czy innej grupy wiekowej.

Od 16. listopada 2020 roku osoby starsze a także niepełnosprawne, dla których dotarcie do biblioteki jest bardzo kłopotliwe, a czasem niemożliwe, będą mogły zadzwonić w godzinach pracy biblioteki pod jeden z numerów telefonów: 58 681 77 63 (biblioteka w Żukowie), 502 837 774 (filia w Chwaszczynie) lub 58 694 15 68 (filia w Baninie) i zamówić książki, które nasi wolontariusze dostarczą pod wskazany adres. Usługa jest oczywiście bezpłatna.

Zależy nam, aby nie było wśród naszej społeczności osób, które nie mogą korzystać ze zbiorów biblioteki z przyczyn od siebie całkowicie niezależnych. Z wielką przyjemnością spotkamy się z Państwem w nieco innej scenerii niż biblioteczne półki, a nasi bibliotekarze z wielką przyjemnością pomogą w doborze lektury.

Jakie warunki trzeba spełnić, by móc skorzystać z tej bibliotecznej usługi?
- Wystarczy być Czytelnikiem Biblioteki Samorządowej w Żukowie. Jeśli któraś z osób uprawnionych nie miała nigdy okazji nas wcześniej odwiedzić, a co za tym idzie zostać oficjalnie naszym Czytelnikiem – nic straconego! Wolontariusze wraz z zamówionymi książkami przywiozą kartę zapisu i dostarczając książki poproszą o jej wypełnienie.

– Zdecydowaliśmy się na działanie w czasie tej trudnej dla wszystkich sytuacji jaką jest pandemia covid-19. Informujemy, że zachowujemy wszelkie środki ostrożności, by zapewnić maksimum bezpieczeństwa zarówno naszym wolontariuszom jak i odbiorcom usługi. Książki, które są dostarczane musiały przejść kwarantannę oraz każdorazowo wracając od czytelnika są ponownie jej poddawane, tak samo jak w przypadku wypożyczeń stacjonarnych.
Ale uwaga! Jeśli ktoś z Państwa przebywa obecnie na kwarantannie nie może niestety skorzystać z naszej usługi, natomiast jeśli ktoś posiada książki do zwrotu i w czasie ich wypożyczenia miał kontakt z osobą chorą na covid-19, (lub jakąkolwiek inną chorobę zakaźną) koniecznie należy poinformować nas telefonicznie o swojej sytuacji. Dbajmy wzajemnie o bezpieczeństwo.

Książki jak zawsze wypożyczamy na okres 30 dni i jednorazowo udostępniamy do 3 woluminów.

Regulamin akcji „Książka bez granic” dostępny jest REGULAMIN Książka bez granic.